Amerykanie szukają pracowników w Polsce

Blisko tysiąc specjalistów z dziedziny ekonomii i finansów zatrudni w nowotworzonym centrum operacyjnym w Krakowie amerykańska spółka State Street Corporation. Około 300 osób znajdzie pracę w powstającym w Warszawie centrum inżynieryjnym amerykańskiej firmy Bechtel.
Firma zaliczana jest do czołowych na świecie dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych.

„W ciągu trzech – czterech lat chcemy stworzyć w Krakowie silny zespół i rozwinąć infrastrukturę. Zostanie tam zatrudnionych 900 – 1000 osób” – zapowiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes State Street Corporation, Timothy Caverly.

Według niego krakowskie centrum będzie się zajmować usługami księgowymi na rzecz inwestorów instytucjonalnych z całej Europy. Współpracować będzie z podobnymi placówkami spółki zlokalizowanymi w Irlandii, Luksemburgu i Niemczech. Decyzja o otwarciu centrum w Krakowie wynika ze strategii amerykańskiej korporacji, która w ciągu najbliższych lat chce zwiększyć udział przychodów osiąganych poza USA z obecnych 41 proc. do 50 proc.
Jak podkreślił Caverly, Kraków został wybrany spośród 20 różnych europejskich lokalizacji. O wyborze tego miasta zdecydował dostęp do świetnie wykształconych absolwentów uczelni wyższych oraz dobra infrastruktura biurowa i komunikacyjna.

Korporacja, która do tej pory zatrudniła już w Krakowie około 150 osób, potencjalnych pracowników poszukuje pośród absolwentów uczelni wyższych. Swoją ofertę kieruje też do wykształconych Polaków, planujących wrócić do kraju z pracy w Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

Amerykańska firma wynajmie nowobudowany biurowiec o powierzchni ponad 11 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Podgórskiej, w sąsiedztwie galerii handlowej Kazimierz. Obiekt, kosztem 30 mln euro, buduje firma deweloperska Globe Trade Centre SA (GTC).

Przewodniczący rady nadzorczej GTC Eli Alroy poinformował, że zawarta we wtorek umowa ze State Street Corporation na najem biurowca w Krakowie jest największą umową tego typu w historii spółki deweloperskiej.

State Street Corporation, notowana na nowojorskiej giełdzie pod kodem STT, jest jednym z czołowych na świecie dostawców usług finansowych na rzecz inwestorów instytucjonalnych. Wartość aktywów powierzonych firmie przez inwestorów wynosi 15 bilionów dolarów. State Street prowadzi działalność w 26 krajach świata, gdzie zatrudnia ponad 27 tys. pracowników, w tym ponad 6 tys. w Europie.

Ok. 300 osób znajdzie pracę w powstającym w Warszawie centrum inżynieryjnym amerykańskiej firmy Bechtel – podali we wtorek przedstawiciele inwestora. Firma specjalizuje się w wielkich projektach konstrukcyjnych na całym świecie.

Trzy czwarte pracowników mają stanowić inżynierowie. Odpowiedzialna za kompletowanie załogi krakowska firma Fair Recruitment chce zakończyć rekrutację do jesieni. Inżynierów szuka m.in. na Śląsku, gdzie mieszka i pracuje wielu absolwentów uczelni technicznych.

Szanse na pracę mają inżynierowie inżynierii chemicznej i procesu, projektanci aparatów i orurowania, inżynierowie mechanicy i elektrycy, specjaliści od urządzeń pomiarowych i kontrolnych z doświadczeniem projektowym w branży petrochemicznej, naftowej bądź chemicznej.

Warszawski oddział ma być jednym z głównych centrów inżynieryjnych firmy w Europie; ma realizować inwestycje w sektorze nafty i gazu, energetyki, górnictwa i hutnictwa. Ośrodek chce skoncentrować się na tzw. projektowaniu wstępnym w początkowej fazie międzynarodowych projektów Bechtela.

Projektowanie wstępne (Front End Design) to najbardziej wymagająca faza prac projektowych, bo od niej zależy m.in. wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Wiele działających na polskim rynku firm oferuje pracę przy mniej wymagającym projektowaniu detali (Detail Engineering). Bechtel ma zajmujące się tym biura w Indiach i Chinach, w Polsce chce przygotowywać kompleksowe projekty wstępne.

Bechtel należy do największych firm inżynieryjnych i konstrukcyjnych na świecie. Jego główna siedziba jest w San Francisco w Kalifornii. W 40 oddziałach w wielu krajach świata pracuje ponad 40 tys. osób, głównie konstruktorów i projektantów. W ubiegłym roku obroty firmy wyniosły 27 mld dolarów.

Firma uczestniczyła m.in. w budowie portu lotniczego w Hong Kongu, tworzeniu kompleksu utylizacji broni chemicznej dla rządu USA, budowie autostrad w Rumunii, projektowaniu rafinerii Jamnagar w Indiach i Huty Aluminium Fjardaal w Islandii, rozbudowie miasta Jubail w Arabii Saudyjskiej, modernizacji londyńskiego metra, budowie Zapory Hoovera w USA i tunelu pod kanałem La Manche.

(PAP, dd/06.05.2008, godz. 14:06)
blogpraca za: onet.pl