Bezkarnie porzucamy pracę

Pracownicy coraz częściej porzucają pracę z dnia na dzień – pisze Wirtualna Polska. Za nagłe odejście z firmy obecne prawo nie przewiduje nawet najmniejszych sankcji. Pracodawcy chcą to zmienić.

Pracodawcy chcą odszkodowań od nieuczciwych podwładnych – informuje WP.pl. Otwarcie europejskich rynków pracy spowodowało, że coraz więcej pracowników decyduje się na porzucenie pracy i wyjazd za granicę. Pracodawcy narzekają, bo ponoszą straty z powodu nagłej i niewyjaśnionej nieobecności pracownika w pracy. Dlatego domagają się zaostrzenia kar dla takich osób.

Pracodawca może domagać się na podstawie k.p. odszkodowania od pracownika, który porzuca pracę na mocy przepisów o odpowiedzialności materialnej pracowników – uważa Elżbieta Judasz z Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.
Dodaje, że jest to jednak trudne wobec tych pracowników, którzy porzucili pracę, i związku z tym nie zależy im na dotychczasowym etacie, bo np. rozpoczęli pracę w innej firmie. Dlatego eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiadają się za przywróceniem w kodeksie pracy instytucji porzucenia pracy istniejącej do 1996 roku. Dzięki temu pracownicy, którzy nagle przestają przychodzić do pracy, musieliby zapłacić odszkodowanie pracodawcy.

 

Źródło: za WP.pl