Coraz więcej firm zawiesza działalność

kryzysLiczba podatników zawieszających działalność gospodarczą rośnie. W niektórych województwach jest to wzrost nawet o 90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Średnio liczba zawieszeń jest większa o 30 proc.

Na zawieszenie prowadzenia firmy najczęściej decydują się przedsiębiorcy z branży budowlanej oraz działający sezonowo, np. wynajmujący pokoje gościnne w okresie wakacji. Takie wnioski płyną z sondy GP przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Liczba podmiotów zgłaszających zawieszenie działalności gospodarczej jest w całej Polsce dość zróżnicowana. Z danych Małgorzaty Brzozy z Izby Skarbowej w Szczecinie wynika, że większość urzędów skarbowych zgłasza wzrost liczby zawieszonych aktywności gospodarczych.

Przykładowo w Urzędzie Skarbowym w Choszcznie (jeden z najmniejszych urzędów skarbowych woj. zachodniopomorskiego) odnotowano 43 przypadki zawieszenia działalności gospodarczej w okresie wrzesień–grudzień 2008, 50 – w okresie styczeń–marzec 2009 i 51 w okresie kwiecień–czerwiec 2009.

W Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Szczecinie (największy urząd skarbowy woj. zachodniopomorskiego) odnotowano 302 zawieszenia działalności w okresie wrzesień–grudzień 2008, 285 – w okresie styczeń–marzec 2009 i 340 w okresie kwiecień–czerwiec 2009.

Najczęściej zawieszana jest działalność gospodarcza opodatkowana w formie karty podatkowej – komentuje Małgorzata Brzoza.

Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, że w woj. śląskim, analizując dwa analogiczne okresy – I połowę 2008 r. i I połowę 2009 r., wystąpił wzrost zawieszenia działalności gospodarczej o ok. 30 proc.

Najczęściej swoją działalność zawieszają podatnicy świadczący usługi budowlane, usługi w zakresie handlu i sprzedaży detalicznej oraz usługi z zakresu pośrednictwa finansowego – stwierdza Grażyna Piechota.

W jakim regionie odnotowano wzrost zawieszania firm o 91 proc.? W jakich branżach występuje najczęściej zawieszenie działalności? Gdzie liczba podatników zawieszających działalność gospodarczą maleje? Jakie są przyczyny zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców?

Ewa Matyszewska
Gazeta Prawna

Gazeta Prawna w internecie www.gazetaprawna.pl