Jakie studia gwarantują pracę?

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zamówienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w Polsce za rok będzie brakowało ponad 55 tys. inżynierów, a za 5 lat już ponad 76 tys., pisze „Gazeta Prawna”.

Według Banku Danych o Inżynierach poszukiwani będą inżynierowie mechanicy, elektronicy i elektrotechnicy, informatycy, automatycy, budowlańcy i architekci, specjaliści od zarządzania produkcją, infrastruktury kolejowej. Sondaż TNS OBOP wskazał, że w cenie będą też inżynierowie energetycy oraz specjaliści od ochrony środowiska.

Badania przeprowadziło też Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami oraz firma. Wynika z nich, że wciąż nie maleje zapotrzebowanie na absolwentów kierunków społecznych i ekonomicznych. W działach sprzedaży, marketingu, obsługi klienta, a także Human Resources, firmy chcą zatrudniać osoby po zarządzaniu i ekonomii, psychologii oraz socjologii. Absolwenci ekonomii, informatyki i prawa mogą liczyć na pracę w działach finanse i księgowość. Co ciekawe, w działach obsługi klientów chętnie są zatrudniani absolwenci pedagogiki.

Jakie studia według ciebie gwarantują dziś najlepszą pracę? Jakie studia powinni wybierać obecni absolwenci, by znaleźć atrakcyjne zatrudnienie po ukończeniu nauki?
za: Gazeta Prawna, WP