Archiwum kategorii: Nowości na rynku pracy

Bezrobocie w czerwcu 2010 – Stopa bezrobocia

INFORMACJA PRASOWA Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu
W czerwcu 5319 bezrobotnych mniej
O 5319 osób w stosunku do maja spadła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w końcu czerwca 2010 roku w wielkopolskich powiatowych urzędach pracy. Bezrobotnych było 130.746, z tego 72.259 stanowiły kobiety. Sytuacja na rynku pracy od marca powoli poprawia się. Czytaj dalej

Latem zwolnień nie będzie. Dramat zacznie się jesienią

To ostatnie spokojnie miesiące przed wielkim kryzysem. Jeśli komuś do tej pory udało się zachować pracę, przez lato może spać spokojnie. Kolejna duża fala zwolnień nadejdzie dopiero jesienią.Szanse na stałe zahamowanie wzrostu bezrobocia są marne. Przynajmniej na razie – mówi prof. Piotr Błędowski ze Szkoły Głównej Handlowej. Obawiam się, że do końca roku stopa bezrobocia może podnieść się nawet do 15 proc. – dodaje. Bo choć sytuacja naszej gospodarki jest znacznie lepsza niż w innych krajach Unii Europejskiej, Polska nie jest samotną wyspą. I dlatego kryzys europejski (zwłaszcza ten szalejący w Niemczech) wreszcie się na nas odbije. Cios będzie silny, bo właśnie jesienią skumulują się wszystkie objawy kryzysu – bezrobocie, słaba złotówka, coraz gorsza kondycja firm. I Polska będzie musiała jakoś sobie z tym poradzić. Czytaj dalej

Umowy na czas określony będą trwać maksymalnie trzy lata

Do 2012 roku pracownicy mają otrzymywać dopłaty do wynagrodzeń za zmniejszony etat oraz minimalną płacę za tzw. urlop postojowy. Pomoc otrzymają tylko te firmy, które ucierpiały z powodu kryzysu.

Rząd zgadza się na ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony, wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy oraz wprowadzenie dopłat do pensji osób, które w dobie kryzysu zgodzą się na zmniejszenie etatu. Tak wynika ze stanowiska rządu do pakietu działań antykryzysowych przygotowanego przez partnerów społecznych, do którego dotarła GP.

Związki zawodowe i organizacje pracodawców mają odpowiedzieć na nie na posiedzeniu Prezydium Komisji Trójstronnej, które ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Minister w Kancelarii Premiera Michał Boni zapowiadał, że do końca kwietnia mają wpłynąć do Sejmu projekty nowelizacji ustaw, które wprowadzą w życie propozycje działań antykryzysowych.

Dla pracowników i pracodawców najważniejszą decyzją może być zgoda rządu na wprowadzenie subsydiów płacowych dla firm, które ucierpiały z powodu kryzysu. Pracownik, który zgodzi się na obniżenie wymiaru czasu pracy (maksymalnie o połowę), miałby otrzymywać odpowiednią część wynagrodzenia oraz rekompensatę w wysokości 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych (386,26 zł). Pracodawca ma pokryć maksymalnie 10-20 proc. rekompensaty. Resztę sfinansuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub, co znacznie mniej prawdopodobne, Fundusz Pracy. Część wynagrodzenia i rekompensata łącznie nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę (1276 zł).

Z kolei osoba pobierająca tzw. postojowe w okresie urlopu spowodowanego przestojem w pracy otrzymywałaby płacę minimalną, finansowaną w połowie ze środków pracodawcy i pieniędzy publicznych.
Czytaj dalej

Deloitte: 19 proc. firm zamierza przeprowadzić zwolnienia w tym roku

Prawie 19 proc. polskich firm zamierza w tym roku zwolnić swoich pracowników, a blisko 33 proc. pracodawców ograniczy podwyżki – wynika z czwartkowego raportu firmy doradczej Deloitte.
„W 2009 roku znaczna liczba firm będzie szukała oszczędności w odpowiedzi na kryzys finansowy. Najpowszechniejszą praktyką będzie ograniczenie podwyżek – zrobi tak 33 proc. firm. Obniżenie nakładów na rozwój pracowników deklaruje 27 proc. przedsiębiorstw, a 19 proc. zredukuje zatrudnienie” – przewiduje dyrektor w zespole zarządzania kapitałem ludzkim Deloitte Artur Kaźmierczak.
Jak dodaje, 17 proc. respondentów obniży nakłady na działania rekrutacyjne, a 19 proc. zredukuje wydatki na świadczenia dodatkowe.
Badanie Deloitte Trendy HRM w Polsce zostało przeprowadzone na blisko 250 największych polskich firmach w okresie listopad-grudzień 2008 r.