Archiwum kategorii: Praktyki

“Rzeczpospolita”: dyplom daje zarobić

Opłaca się kończyć studia. Ludzie z dyplomem wyższej uczelni mogą liczyć na pensje średnio o niemal 2,7 tys. zł miesięcznie większe, niż osoby gorzej wyedukowane – wynika z analizy wynagrodzeń w różnych sektorach gospodarki, przeprowadzonej przez „Rzeczpospolitą”.
Ponad 5,1 tys. zł brutto miesięcznie zarabia średnio w Polsce osoba z wyższym wykształceniem. To o 2,2 tys. zł więcej niż ludzie mogący się pochwalić jedynie maturą. Pensje pracowników po podstawówce są jeszcze niższe. Dzieli je prawie 2,8 tys. zł od płac ludzi z dyplomem wyższej uczelni – pokazują badania „Rz”.
Nie ma w Polsce branży, w której ludzie z wyższym wykształceniem zarabialiby poniżej średniej krajowej (około 3215 zł). W niektórych sektorach gospodarki płace ludzi z dyplomem uczelni wyższych są dwa lub więcej razy wyższe od płac ich gorzej wykształconych kolegów – podaje „Rzeczpospolita”.
Pomimo doskwierającego polskim firmom od kilku lat braku wykwalifikowanych specjalistów z wykształceniem technicznym czy zasadniczym, różnica płacowa związana z poziomem wykształcenia nie zmienia się.
Więcej o tej sprawie w obszernej publikacji na łamach „Rzeczpospolitej”.

za: wp.pl

Rząd zapłaci za studia inżynierów. Dopłaty do studiów – stypendia.

Do 2013 r. Polska wyda aż 370 mln euro, by zapewnić naszej gospodarce specjalistów w strategicznych dziedzinach: technicznych, matematycznych i przyrodniczych.
Studenci dostaną bardzo wysokie stypendia – przekraczające tysiąc złotych miesięcznie – jeśli zdecydują się studiować na kierunkach wskazanych przez rząd. A uczelnie dostaną od rządu specjalne dopłaty – 14 tys. zł rocznie na każdego studenta, którego po obronie dyplomu będzie potrzebować gospodarka.

Pilotaż programu, który wczoraj ogłosiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ruszy już w październiku. Na początek rząd zamawia na uczelniach 3 tys. absolwentów dziesięciu kierunków: inżynierii biomedycznej, mechatroniki, budownictwa, inżynierii środowiska, energetyki, elektrotechniki, mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki, matematyki i biotechnologii. Brak powiązania między rynkiem pracy, gospodarką i uczelniami to największa słabość polskiego szkolnictwa. Wytknęło nam to OECD w raporcie za 2007 r. Może uda się tę przepaść zasypać – chwali program prof. Jerzy Woźnicki, szef Fundacji Rektorów Polskich. Woźnicki podkreśla, że przed uczelniami kolejne zadanie: konsultowanie programów kształcenia z lokalnymi przedsiębiorcami. Bo bez tego absolwentom może zabraknąć koniecznych kwalifikacji.
Czytaj dalej

Program Praktyk Letnich w Gemius SA.

Jesteśmy firmą, którą tworzą młodzi ludzie – średnia wieku naszych pracowników wynosi 27 lat. Wierzymy i inwestujemy w potencjał młodych osób, stwarzając im jak najlepsze warunki rozwoju. Jeżeli jesteś studentem ostatniego roku lub „świeżo upieczonym” absolwentem uczelni wyższej, dobrze znasz język angielski i planujesz karierę w międzynarodowej firmie – weź udział w Programie Praktyk Letnich w Gemius SA.

Dzięki pracy w Gemius możesz poznać pasjonującą, dynamicznie rozwijającą się branżę badań internetowych i rozwijać się w atrakcyjnym, nowoczesnym środowisku pracy. Czytaj dalej