Archiwum kategorii: Wynagrodzenia

GUS podał dane o wynagrodzeniach

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wzrosło o 2,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 2,0% i wyniosło 3287,88 zł, podał w czwartkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w czerwcu 2009 roku spadło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2%, natomiast w ujęciu rocznym spadło o 1,9% i wyniosło 5280,1 tys. osób, podał GUS. Ekonomiści bankowi oczekiwali, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło średnio o 2,2% r/r. Ich oczekiwania wahały się od 1,0% do 3,0% przy średniej na poziomie 2,24%. Średnia oczekiwań dziesiątki ekonomistów co do zmiany poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła -1,9% (oczekiwania: -1,7% do -2,0%).
za: wp.pl

Płace Polaków stanęły w miejscu – wynagrodzenia

Sytuacja na rynku pracy jest trudna, a pensje coraz mniejsze – wynika z opublikowanego raportu GUS. Przeciętne wynagrodzenie przedsiębiorstwach wyniosło w kwietniu niecałe 3,3 tys. zł brutto: o 4,8 proc. więcej niż rok temu.Jednak faktyczny wzrost płac – po odjęciu stopnia inflacji – wyniósł zaledwie 1 proc., co jest najgorszym wynikiem od grudnia 2005 r. A zdaniem ekspertów nawet ten niewielki wzrost, jest mylący – oddaje to, co działo się w ubiegłym roku, a nie teraz. W dodatku coraz więcej firm nie wypłaca pensji na czas. Według, PIP ich liczba wzrosła sześciokrotnie. Czytaj dalej

Dłużej w pracy za mniejsze pieniądze

Niższe dodatki za nadgodziny i więcej handlu w niedzielę – to tylko niektóre zmiany czekające pracodawców. Mają pomóc przetrwać kryzys i utrzymać zatrudnienie. Eksperci oceniają je jako bubel.
„Rzeczpospolita” dotarła do zapowiadanego przez premiera Donalda Tuska, a przygotowanego przez Ministerstwo Pracy, projektu zmian przepisów kodeksu pracy. Chodzi o napisany od nowa rozdział k.p. regulujący czas pracy. Nowe rozwiązania mają stanowić podstawę rozmów i negocjacji dla związków zawodowych i organizacji pracodawców wchodzących w skład Komisji Trójstronnej.

Projekt przewiduje możliwość wykonywania pracy w wymiarze wyższym niż 48 godzin tygodniowo. Pracownik musi jednak wyrazić na to pisemną zgodę. Takie klauzule opt-out mogliby podpisywać jedynie zatrudnieni na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Nie wiedzieć czemu dyskryminowane są w tej mierze osoby pracujące na czas określony. Resort nie wskazał na razie, ile maksymalnie mógłby wynosić przedłużony tygodniowy wymiar czasu – ma to być przedmiotem negocjacji. Wiadomo tylko, że okres rozliczeniowy nie będzie mógł przekraczać trzech miesięcy.

Zmieni się także przepis dotyczący handlu w niedzielę – praca w tym dniu ma być dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Tak ogólne kryteria sprawiają, że zdecydowana większość sklepów będzie mogła bez przeszkód pracować w niedziele. Tymczasem obecnie zasadą jest zakaz handlu w tym dniu, a czynne są głównie stacje benzynowe. Nie wiadomo jednak, czy przez przeoczenie, czy też świadomie została poważnie ograniczona możliwość świadczenia innej pracy w niedziele i święta. Rzecz w tym, że w te dni miałyby być zamknięte zakłady wykonujące prace w systemie zmianowym.

Czytaj dalej

Firmy nie spóźniają się z wypłatą pensji

Sytuacja pracowników zmienia się radykalnie: niewypłacanie pensji na czas zdarza się coraz rzadziej – informuje „Dziennik”. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do których dotarła gazeta, w pierwszym półroczu pracodawcy zalegali z wypłatą 44,7 mln zł dla 42,9 tys. osób. Przed rokiem było dużo gorzej – na spóźnione pensje czekało aż 65 tysięcy pracowników.Eksperci przyznają, że poprawa jest jest duża. Według analityków niewypłacanie wynagrodzeń będzie zjawiskiem coraz rzadszym. – W wielu branżach brakuje pracowników, więc pracodawcy muszą o nich dbać – twierdzi prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.Jak pisze „Dziennik”, nadal zdarzają się jednak nieuczciwe firmy, które z premedytacją opóźniają wypłatę pensji. Zdarza się to w rejonach kraju, gdzie o pracę nadal jest ciężko.Więcej na ten temat w „Dzienniku”, na stronach „The Wall Street Journal”.za: onet.pl