Na bruk trafi nawet 300 tys. osób?

Dziennik „Polska” przypomina, że we wtorek Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące poziomu bezrobocia w listopadzie. Eksperci prognozują, że po raz pierwszy od jedenastu miesięcy zanotujemy wzrost bezrobocia.
Zmiana ma być niewielka, bo prawdopodobnie liczba bezrobotnych zwiększy się o około 0,3 proc. Ważniejsze może okazać się jednak odwrócenie trendu spadkowego. W przyszłym roku bezrobocie może znacząco wzrosnąć, bo firmy z powodu spowolnienia gospodarczego będą ograniczać produkcję i zwalniać pracowników – pisze „Polska”.

Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, bezrobocie na koniec przyszłego roku może sięgnąć nawet 12,6 proc.
A to oznacza, że na bruk trafić może nawet 300 tysięcy osób – ocenia Jankowiak. Najwięcej z branży motoryzacyjnej, meblarskiej, AGD.

„Polska” dodaje, że dla wielu bezrobotnych rozwiązaniem może być telepraca, czyli wykonywanie zadań zleconych przez firmę w domu. Obecnie w naszym kraju pracuje w ten sposób około 160 tys. osób, czyli niespełna 1 proc. zatrudnionych. To niewiele w porównaniu na przykład z Danią, gdzie aż 21 proc. czynnych zawodowo pracuje w domu – pisze dziennik „Polska”.