Polecisz pracownika – dostaniesz 200 zł premii

Do niedawna handlowcy skupiali się na rywalizacji o klientów. Teraz pojawiło się nowe, nie mniej trudne pole do konkurencji – o pracowników – informuje „Rzeczpospolita”.
Średnio o 16 proc. podniosła w ubiegłym roku płace Tesco Polska, jedna z największych w Polsce sieci hipermarketów. Wzrost wynagrodzeń, premie za skuteczną rekomendację do pracy znajomego albo członka rodziny – to tylko niektóre z wprowadzonych tam ostatnio sposobów na zdobycie i utrzymanie pracowników.
Zwłaszcza tych szeregowych, zatrudnionych na sali sprzedaży. Do niedawna stanowili oni łatwo dostępną i tanią siłę roboczą w sklepach. Teraz są najbardziej poszukiwaną grupą pracowników w handlu detalicznym. Nic dziwnego, bo – jak przypomina Katarzyna Borowczyk z firmy doradztwa personalnego Bigram – stanowią oni ok. 80 proc. załogi przeciętnego hipermarketu.
Według danych firmy doradczej AG Test HR, w ubiegłym roku najwięcej, bo o prawie 12 proc., wzrosły płace na najniższych stanowiskach w handlu. Jednak i tak trudno je zapełnić. Dlatego sieć Tesco wprowadziła w 2007 w hipermarketach system referencji; pracownik dostaje 200 zł premii, jeśli polecany przez niego znajomy albo członek rodziny przejdzie pomyślnie okres próbny i podpisze umowę o pracę.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
(Rzeczpospolita, pr/06.02.2008, godz. 07:52)