Blogpraca

exit interview

Exit Interview

Exit Interview. Niesamowite narzędzie HR dla pracodawców.

Exit Interview to otwarta, szczera i dobrowolna rozmowa pracodawcy z pracownikiem opuszczającym firmę.

Każdy z nas był na Job Interview, czyli tradycyjnej rozmowie rekrutacyjnej, ale nie każdy z nas miał przyjemność uczestniczyć w Exit Interview. Exit Interview jest coraz częściej używane przez pracodawców, zazwyczaj dość intuicyjnie. 

Co jest najważniejsze przy Exit Interview??

Przede wszystkim rozmowa taka musi być dobrowolna. Pracodawca zaprasza pracownika przed odejściem do takiej rozmowy, ale nie może go zmusić do uczestnictwa w niej. Tylko zachowanie dobrowolności może zapewnić szczerość i otwartość podczas rozmowy. Pracodawca zdecydowanie powinien się do tego przygotować poprzez stworzenie odpowiednich pytań. Powinien również przystąpić do niej z otwartością i gotowością na usłyszenie czasami rzeczy, które niekoniecznie mogą być dla niego miłe. Niemniej jednak właśnie o to chodzi w tym narzędziu, aby pracodawca zdobył wiedzę od pracownika, który nie jest już podległy służbowo, nie ma obaw przed konsekwencjami swoich wypowiedzi oraz może mówić bez ‘owijania w bawełnę’. 

Jakie zalety ma Exit Interview dla pracodawcy??

Pozyskana wiedza może służyć do poprawy organizacji, zrozumienia słabości, których on sam nie dostrzegał. Zauważenia potencjalnych rozwiązań, które unikały, nadto może zapobiec przyszłej rotacji. Często w mojej pracy dostaję zlecenie rekrutacyjne znalezienia pracownika na stanowisko, z którego ktoś znalazł nowego pracodawcę. Pytam się wtedy czy przeprowadzono Exit Interview lub czy ja mogę jako bezstronna osoba przeprowadzić takowe w imieniu klienta. Zdarza się rzadko, że interview zostało przeprowadzone i niezmiernie rzadko, że firma zgodzi się abym ja to zrobił. Świadczy to o tym, że pracodawcy jeszcze nie są świadomi możliwości tego narzędzia. 

Można również użyć tego jako wstęp do zaproponowania kontroferty lub wręcz jako alternatywę dla kontroferty. O kontrofertach pisałem więcej tutaj. https://blogpraca.pl/kontroferta/.Dla mnie jako rekrutera jest to możliwość zrozumienia jakie są rzeczywiste obowiązki pracownika na tym stanowisku i które kompetencje są właściwe i niezbędne. Można wtedy uniknąć sztampowego wymagania j.angielskiego na danym stanowisku lub prawa jazdy, gdzie okazuje się, że pracownik podczas rozmowy powie nam, iż w ciągu 5 lat ani razu nie musiał nigdzie jechać i raz wysłał maila z życzeniami świątecznymi po angielsku. Łatwo wtedy określimy MIT projektu czyli Most Important Thing, najważniejsze co kandydat musi mieć i potrafić lub mieć do tego potencjał

Jakie pytania zadać podczas Exit Interview?

Na pierwsze miejsce zawsze wysuwa się pytanie Co skłoniło Ciebie do opuszczenia naszej firmy?? To ono jest punktem startowym, z którego rozwijamy temat dalej i zdajemy pytania pogłębiające.

Kolejne to : Czy jest co by mogło wpłynąć na Twoją decyzję o zmianie pracy?? Zadajemy je wówczas, jeżeli myślimy o zatrzymaniu pracownika i złożeniu mu kontroferty.

Sprawdzenie ambasadora marki…Czy poleciłbyś naszą firmę jako pracodawcę znajomemu?? 

Wykorzystanie jako jeden z punktów oceny 360 innych pracowników.. Jak oceniasz swojego bezpośredniego przełożonego?? Jak Ci się z nim pracowało??

Oraz oczywiście pytania o organizację jako całokształt:

Co Tobie się najbardziej podoba/ nie podoba w naszej firmie??

Czy według Ciebie jest coś w firmie co wymaga poprawy??

Opowiedz o rzeczach, które się Tobie tutaj najbardziej podobały/nie podobały.

Jak oceniasz narzędzia, które zapewnia firma??

Jak oceniasz benefity w firmie??

Który benefit jest najlepszy??

Co jest według Ciebie najsłabszą stroną naszej firmy??

Powyższe to tylko przykłady. Zawsze można stworzyć nasze własne pytania, zależnie od tego, które informacje są dla pracodawcy najważniejsze.

Co dalej??

No właśnie, co dalej. Analiza tego wszystkiego to klucz. Pracodawca powinien przeanalizować dokładnie wszystkie odpowiedzi pod kątem emocji, wiarygodności i obiektywizmu lub subiektywizmu występującemu w odpowiedziach.

Dobra analiza i wdrożenie zmian na pewno nie zaszkodzi i może zapobiec rotacji w przyszłości.

Wpisuje się to w politykę Employer Brandingu pracodawcy i kształtowania w przyszłości dobrego wizerunku jako pracodawcy.

Co sądzisz o tym narzędziu?? Miałeś kiedyś taką rozmowę?? Podziel się w komentarzu tu lub na FB. Jeżeli chcesz użyć i potrzebujesz wsparcia..skontaktuj się.

Piszę blog po godzinach, w wolnym czasie. Możesz postawić mi symboliczną kawę aby wesprzeć moją chęć i wenę twórczą do pisania. Przy dobrej kawie lepiej mi się myśli, co przekłada się na lepsze teksty pisane._Nie wymaga to rejestracji, można blikiem, mega proste.

1 thought on “Exit Interview”

  1. Pingback: Onboarding - Blogpraca

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *