Blogpraca

Blog o pracy, dlaczego go piszę i kim jestem?

Blog o pracy autor
Piszę blog o pracy i jej aspektach. Rynku pracy, HR, zarządzaniu oraz nowych trendach w przystępny sposób. Staram się przekazywać informacje dla pracowników, pracodawców oraz rekruterów. Chcę aby ten blog o pracy był miejscem, w którym znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących Cię pytań. Mam nadzieję, że wiedza z bloga wpłynie pozytywnie na Twoją firmę lub Twoją karierę.
Arsen Woliński

Kim jestem?

Cześć,

Nazywam się Arseniusz Woliński i jestem autorem tego bloga o pracy

     Większość mojej kariery to praca związana z rekrutacjami i rynkiem pracy. Można powiedzieć przeszedłem każdy szczebel w tej branży.

      W 2006 roku wyjechałem do Anglii, gdzie w pierwszych dniach pracy zetknąłem się z agencjami pracy. Jedna z nich zaoferowała mi pracę w piekarni i tak się potoczyło. System w Anglii jest bardziej przyjazny elastycznemu zatrudnieniu i na jednej ramowej umowie z agencją pracownik tymczasowy może sobie nazwijmy to sam wypełniać grafik. Pracowałem jako piekarz, order picker, pakowacz, kitchen porter, kelner, barman. Wreszcie po kilku tygodniach trafiłem na lotnisko Heathrow jako Goods In Clerk – taki człowiek od faktur i przyjęcia towaru. Wszędzie szło mi raczej dobrze, co zauważyła agencja pracy. Pewnego pięknego dnia Manager zaproponowała mi pracę dla agencji jako rekruter/opiekun pracowników. W następstwie tego, z pracownika tymczasowego stałem się początkującym rekruterem. Miałem pod opieką kilka firm, które rozwijałem i w pewnym momencie pośrednio lub bezpośrednio opiekowałem się kilkunastoma klientami. Naliczałem także wynagrodzenia dla około 200-300 osób tygodniowo.

Doświadczenie zagraniczne wykorzystane w kraju.

      W 2008 roku wróciłem do Polski, gdzie rozpocząłem pracę jako Branch Manager w międzynarodowej agencji pracy. Były to lata kryzysu światowego i było raczej ciężko. Niemniej jednak dużo pracy oraz trochę szczęścia sprawiło, ze odnosiłem sukcesy i mogłem się rozwijać.  W 2010 odezwała się moja agencja z Anglii i zaproponowała mi pracę w ich biurze w Warszawie. Było to super wyzwanie – rozwinięcie firmy na rynku lokalnym od zera. Konsekwentnie już tam zostałem i jestem do dziś z kilkoma oddziałami, super zespołem , fajnymi klientami. Razem działamy na tym bardzo trudnym i zmiennym rynku zależnym od wielu rzeczy, na które nie mamy wpływu.

      Przez lata pracy w Agencji nawiązałem współpracę z kilkuset klientami. Prowadziłem i prowadzę negocjacje z właścicielami, prezesami , dyrektorami oraz działami HR. W rezultacie na ich zlecenie zrekrutowaliśmy tysiące pracowników tymczasowych oraz przeprowadziliśmy setki rekrutacji specjalistycznych, managerskich, wyższego szczebla, IT oraz cross – border dla klientów w Holandii, Szwecji, Niemczech, Anglii, Irlandii.

      Praca dała mi wiedzę i doświadczenie. Dzięki niej powstał blog o pracy.

   Każdy klient jest inny, ma inne doświadczenia, inną strategię, inną kulturę organizacyjną, inne narzędzia. Aby dopasować do niego odpowiedniego kandydata, każdego z nich trzeba zrozumieć.

      Przez lata rozmów i spotkań nabywałem od nich wiedzę, mogłem obserwować ich eksperymenty oraz doświadczenia w praktyce. Dzięki tak rozległej sieci kontaktów moja wiedza i doświadczenia stawały się coraz bardziej przydatne. W efekcie klienci zaczęli prosić mnie o wsparcie w procesach HR, ułożeniu polityki personalnej, systemów premiowania, ścieżek kariery itd. Stopniowo dla niektórych klientów i kandydatów stałem się ich doradcą.    

  Dzięki szerokiemu wachlarzowi klientów oraz kandydatów zawsze mam świeżą wiedzę o problemach i sprawach, których nie byłbym świadom bez mojego zawodu.

      Doskonale znam mechanizmy rynku pracy, jego bolączki, jego problemy oraz wyzwania. Mierzę się z tym na co dzień.

      Aby poszerzyć horyzonty i ugruntować wiedzę oraz nabrać nowych kompetencji w 2022 roku ukończyłem studia MBA.

      Prywatnie mam wspaniałą żonę Monikę, która wspiera mnie i jest moim najlepszym przyjacielem, doradcą i krytykiem. Efektem naszego związku jest syn, którego razem wychowujemy i jest to największe wyzwanie i projekt życia.

Dlaczego piszę bloga o pracy
Dlaczego piszę bloga o pracy

Dlaczego piszę bloga o pracy?

      Dużo czytam, lubię rozmawiać z ludźmi i chcę zawsze być na bieżąco. Obecne czasy to czasy dezinformacji, fakenews, propagandy. Młodzi ludzie często widzą tylko sukces – youtubera oraz postać z instagrama z milionami na koncie ale nie widzą drogi do suckesu. Przeraża mnie ilość ‘szpeców i mistrzów od wszystkiego’. Przeraża mnie ilość mówców, co w jeden dzień przeczytali książkę o zarządzaniu i robią występy w tym temacie lub szkoleniowców, co szkolą ze sprzedaży, a w życiu nawet na olx nic nie sprzedali, a co dopiero prowadzić negocjacje biznesowe. Mamy ludzi co w jeden dzień mówią o lean, a w drugi o motywacji, w trzeci jak pisać CV, a w czwarty jak inwestować, natomiast nie pracowali w tych branżach nigdy i mają wiedzę tylko teoretyczną.

      Nieskromnie uważam, że przez tyle lat w Agencji pracy, będąc blisko pracowników, rekrutacji, managerów, będąc sam pracodawcą mam dość szeroką i dobrą wiedzę w tym temacie. Dodatkowo popartą doświadczeniem praktycznym oraz dobrymi zdolnościami analitycznymi. Oczywiście są ludzie z większą wiedzą i doświadczeniem. Uwielbiam się z nimi spotykać, gdyż dzięki nim się rozwijam. Blog o pracy to moje doświadczenie, a czasami przemyślenia przelane na tekst pisany.

 

      Chciałbym, aby czytelnicy bloga o pracy znaleźli coś dla siebie tutaj, aby ich wiedza była większa.

      Staram się robić to w sposób prosty i rzetelny. Popełnię pewnie jakieś błędy ale na nich się uczymy.

 

      Dla mnie jest to też jakiś rozwój. Mój mózg musi pracować i znajdywać nowe wyzwania.

 

      www.blogpraca.pl to moje wyzwanie na ten czas. Sam stworzyłem stronę, FB i sam nad tym pracuję w wolnym czasie. Na jakimś etapie chcę tworzyć podcasty, gdzie będę zapraszał moich klientów, managerów, HR managerów z różnych firm i razem będziemy rozmawiać o ich branżach i ich wyzwaniach w kontekście rynku pracy. O tym jak się dostać do ich branż, jakie są zarobki, jakie ścieżki rozwoju.

 

Trzymajcie kciuki.

Dziękuję tym co czytają.

Pozdrawiam,

Arsen

Jeżeli zaciekawią Ciebie treści na blogu i chciałbyś abym poruszył jakiś temat, daj mi znać.

 

Hej, piszę blog po godzinach, w wolnym czasie. Możesz postawić mi symboliczną kawę aby wesprzeć moją chęć i wenę twórczą do pisania. Przy dobrej kawie lepiej mi się myśli, co przekłada się na lepsze teksty pisane. Nie wymaga to rejestracji, można blikiem, mega proste. Z góry dziękuję.