Blogpraca

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości. Top 8

Zawody przyszłości, każdy chciałby je znać. W którym kierunku się rozwijać, jaką szkołę wybrać. Niestety nie jest to proste zagadnienie. Ten, który to przewidzi lub trafnie wytypuje zasługuje co najmniej na pochwałę.

Zawody przyszłości
zapożyczone z cytatybaza.pl

W poniższym artykule postaram się podać swoje typy na podstawie ogólnych danych, obecnych potrzeb rynku oraz moich spostrzeżeń. Podam kilka przykładów oraz uzasadnię, dlaczego tak uważam.

Zmiany wokół nas.

Niezależnie czy trafię, czy nie, jedno jest pewne. Zawsze należy być gotowym do zmian, które są przed nami. Obecny nastolatek lub dziecko powinno mieć w przyszłości umiejętność do szybkiego adaptowania się do zmian. Podam szybki przykład. Kiedy zaczynałem karierę w rekrutacjach w 2006 roku wystarczyło mi, abym postawił tzw. potykacz z ofertą przed biurem i ludzie przychodzili z papierowym CV. Inną opcją było zawieszenie ogłoszenia na szybie biura lub na słupach reklamowych. Wersja najbardziej popularna to ogłoszenia w gazecie. Pamiętam, jak biegałem do lokalnych gazet i dawałem w środę ogłoszenia, aby były opublikowane w piątkowym wydaniu z programem TV. Teraz wszyscy posługują się CV w wersji elektronicznej (są przypadki, że nie mają CV lub dostarczają odręcznie napisane). Ogłoszenia dajemy na Job Postach lub w Social mediach…kiedyś nie było Facebooka oraz OLX. Agencje oraz firmy używają ATS – oprogramowania do zarządzania procesem rekrutacji, stosujemy rekrutacje online. Kto nie idzie z duchem czasu, nie ma pracowników.

Zawody przyszłości TOP 8

  1. Specjalista IT – chyba najbardziej oczywiste, dopasowane do obecnego rozwoju technologicznego w każdym zakresie. Zapotrzebowanie będzie już z nami chyba na zawsze na takie stanowiska. Dopóki jest ono duże, to zgodnie z zasadami ekonomii wynagrodzenia też będą na wysokim poziomie.
  2. Opiekun osób starszych – drugi najbardziej poszukiwany zawód przyszłości w naszej części Świata. Już dziś widać po starzejącym się społeczeństwie, że coraz popularniejsze stają się domy opieki seniora, kluby senioralne itd. Wejście do zawodu jest stosunkowo proste. Wystarczy czasami aplikować i tyle, natomiast do profesjonalnej opieki należy zrobić Kurs Kwalifikacyjny Opiekunów Osób Starszych. Z brakami kadrowymi w tej profesji mierzą się kraje szybko starzejące się, choćby Wielka Brytania. Tam już jest kryzys w tej profesji, o czym piszą brytyjskie media. Tutaj  . Problem główny, że brakuje Anglii 500 000 opiekunów to małe zarobki. W każdym kraju lokalny NFZ nie finansuje tego w odpowiednich wymiarach.  W prywatnych domach seniora problem to niskie emerytury, z których ciężko opłacić dobrze opiekunów. Może kiedyś nastąpi w tym jakaś zmiana, niemniej jednak zdecydowanie jest to zawód przyszłości.
  3. Administrator kont cyfrowych – Jest to coś co powoli kiełkuje i ma duże szanse powodzenia. Nie wymaga kwalifikacji w zakresie IT. Opiera się na dużej kreatywności. Może być ciekawym wyborem dla pokolenia Z i pokolenia Alfa. Przewiduje się, że nasze konta w social mediach będą coraz bardziej rozbudowane i może się pojawić potrzeba administrowania nimi. Niektórzy będą chcieli, aby ich konta były spójne, czyli zawierały odpowiednie treści i zdjęcia. Obecnie już wielu ludzi samemu ogarnia Linkedin, Facebook, Instagram, TikTok i czasami to kompletny miszmasz. Kolejna rzecz to śmierć cyfrowa. Niedawno zmarł mój dobry kolega, niestety nie ma jako takich narzędzi, aby zamknąć jego konto i pożegnać go cyfrowo. Nadal istnieje jego profil na FB. Administrator miałby uprawnienia i zgody do przeprowadzenia oficjalnego pogrzebu cyfrowego oraz zamknięcia wszystkich kont.
  4. Inżynier konstruktor – tutaj mieści się szeroka grupa inżynierów elektryków, elektroników, automatyków, budowy maszyn itd. W związku z słabą dynamiką demograficzną w Europie, w pewnym momencie może być nas za mało, aby zapełnić wszystkie firmy produkcyjne. Firmy będą dążyć do optymalizacji oraz automatyzacji procesów. Ktoś musi te maszyny stworzyć i zbudować.
  5. Mechanik – elektronik, elektryk oraz utrzymania ruchu. Niemal każdy sprzęt, który nas otacza jest zbudowany na podzespołach elektronicznych i kiedyś to musi się psuć. Mechanicy elektronicy i elektrycy będą dbać o sprawność naszych aut naszpikowanych elektroniką. Mechanicy utrzymania ruchu będą dbali o sprawność urządzeń i robotów w fabrykach. Elektronicy będą naprawiać nasze pralki, suszarki, piekarniki. Popyt na nich zawsze będzie.
  6. Biotechnolog – bardzo szeroka dziedzina. Generalnie to praca badawcza oraz laboratoryjna związana z technologiami wykorzystującymi procesy biologiczne i substancje organiczne na skalę przemysłową. Biotechnolog może pracować w wielu sektorach gospodarki. Medycyna: opracowanie szczepionek oraz leków. Ekologia: oczyszczanie wód, powietrza i gleb. Rolnictwo: genetyka roślin. Przemysł spożywczy: badanie jakości żywności, tworzenie procesów oraz dodatków do żywności. Kosmetyka: tworzenie nowych substancji do przemysłu kosmetycznego.
  7. Inżynier jądrowy – chemik, fizyk. W związku z tym, że nareszcie ruszył w Polsce temat elektrowni jądrowych, w pewnym momencie pojawi się zapotrzebowanie na pracowników do obsługi tego. Polska chce być hubem jądrowym w naszej części Europy. Nie wiadomo, na ilu elektrowniach poprzestaniemy. Oprócz tego, że będą fizycznie u nas potrzebne będą kadry badawcze, kadry ds. bezpieczeństwa jądrowego, zabezpieczenia systemów, usuwania usterek oraz konsekwencji ewentualnych awarii.
  8. Lekarz – lekarz to zawód przyszłości, ale też i teraźniejszości. Każdy z nas chce wysokiej jakości usług zdrowotnych. Nie da się tego zapewnić bez odpowiedniej ilości personelu medycznego. Jako obywatele krajów rozwiniętych żyjemy coraz dłużej. Prowadzimy coraz mniej zdrowy tryb życia. Oba punkty sprawiają, że opieka medyczna będzie jeszcze bardziej ważna niż obecnie. Kiedyś, gdy średnia długość życia była na poziomie 67 lat dziedzina taka jak geriatria była nam niepotrzebna.  Dziś starzejące się społeczeństwo wymaga opieki lekarzy i wcześniej wspomnianych pracowników opieki. Lekarz zawsze będzie zawodem, w którym znajdzie się pracę lub praca sama go znajdzie.

A co z innymi w przyszłości?

Wymieniłem 8 zawodów przyszłości, czy to znaczy, że w przyszłości inne nie będą potrzebne lub w nich się nie zarobi? Zdecydowanie nie. Będziemy potrzebować i personel dbający o porządek na ulicach, jak i personel zapewniający nam rozrywkę, niemniej jednak, przypuszczam, że w zawodach przyszłości, które wymieniłem będą największe deficyty kandydatów.

Co doradzić dziecku?

Mój syn ma 11 lat. Nie wiem jaką drogę wybierze. Wiem, że około 70 % społeczeństwa pracuje w zawodzie innym niż wyuczony. Ciężko w wieku nastu lat podjąć trafną decyzję na całe życie. Mam nadzieję, że odnajdzie pasję w pracy i tzw. life balance. Nie mogę narzucić mu zawodu w stylu ‘ po maturze idziesz na medycynę’ lub ‘ od jutra idziemy w kursy IT’. Mogę dawać mu pewne wskazówki, może ich posłucha. Chciałbym jednak, aby w wieku 19 lat znał j.angielski na dobrym poziomie, posiadał Prawo Jazdy kat.B, był cyfrowo ogarnięty (komputery, programy itd.) oraz najważniejsze, aby zawsze był gotowy na zmiany i był świadom, że nic nie trwa wiecznie. Ten, kto pierwszy się przystosuje do zmian i w nich odnajdzie, ten wygra. Świat zresztą w tym pomaga… jako 9 latek zetknął się z Covid i przeszedł na naukę zdalną, a 2 lata później mamy wojnę w pobliżu, kryzys energetyczny, inflację i inne zjawiska.  

Jeżeli uważasz, że inne zawody będą bardziej popularne podziel się tym w komentarzu pod artykułem lub w komentarzu na Facebook pod odnośnikiem do artykułu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *