Blogpraca

Kontroferta

Kontroferta

Kontroferta. Co to jest?? Czy warto przyjąć?? Jak walczyć ze zjawiskiem podczas rekrutacji?

 Kontroferta to zjawisko w rekrutacji, gdzie pracodawca dowiaduje się, iż pracownik chce opuścić firmę, natomiast pracodawca chciałby go zatrzymać i przedstawia mu kontrofertę w stosunku do oferty, którą rozważa, lub przyjął podczas rekrutowania do innej firmy.

      Zagadnienie to jest dość szerokie i rzadko kiedy dobre. Czasami jest to wręcz zamierzone działanie pracownika, czyli uczestnictwo w rekrutacjach do innych podmiotów, aby potem wrócić z ‘bronią w ręku’ do swojego obecnego pracodawcy i ugrać podwyżkę.

Częściej jest to jednak inicjatywa pracodawcy, aby utrzymać pracownika.

      Przede wszystkim należy wyjść od tego, dlaczego pracownik decyduje się szukać nowego pracodawcy. Przyczyn może być wiele, ilu ludzi tyle możliwości. Najczęściej są to zarobki, brak możliwości rozwoju, przyczyny osobowe, relokacja, kultura organizacyjna firmy, kondycja firmy.

Kiedy pojawia się kontroferta??

Zazwyczaj kilka dni po lub w tym samym dniu, w którym pracownik poinformuje pracodawcę, iż zamierza wypowiedzieć umowę o pracę. Badania różnych agencji z różnych lat wskazują, iż około 80 % pracodawców przy stanowiskach kluczowych decyduje się lub stwierdza, że jest w stanie złożyć kontrofertę, aby zatrzymać pracownika kluczowego.

Jak powinna wyglądać kontroferta??

Kontroferta powinna nastąpić wyłącznie po rozmowie i analizie przyczyn z powodu których pracownik zaczął poszukiwać pracę. Czasami są to błahe sprawy, a czasami sprawy związane z komunikacją, jednak są też sprawy, które są niedostrzegalne przez pracodawcę i taka rozmowa może być dla niego bardzo wartościowa. Kontroferta złożona przez pracodawcę powinna jasno wskazywać jakie problemy rozwiązuje i z czym się to wiąże. Rozsądny pracodawca, o ile się decyduje na złożenie kontroferty, wykorzysta ją na wyznaczenie dodatkowych celów dla pracownika.

Czy przyjąć kontrofertę??

Nie ma to jednoznacznej odpowiedzi. Należy sprawdzić, czy kontroferta likwiduje przyczyny chęci zmiany pracy. Czy jest to zwykła podwyżka czy rzeczywiście podniesie satysfakcję z pracy. Najważniejsze to skutki jakie przewidujemy.

Jakie mogą być skutki przyjęcia kontroferty??

     Po pierwsze pociąg zwany nowe szanse i nowe wyzwania już odjechał. Ten pracodawca już nigdy z nami nie porozmawia. Rekruter lub agencja rekrutacyjna też już nas nigdzie nie zarekomenduje. Dla tych osób i podmiotów taki kandydat jest nierzetelny, złe doświadczenie z kandydatem naraziło ich wszystkich na stratę. Ewentualny nowy pracodawca, rekruter lub agencja stracili czas na spotkania oraz pieniądze na pozyskanie kandydata czy to ogłoszeniami czy innymi narzędziami i to już się nie zwróci. Poczują się potraktowani nie fair.     Dla pracodawcy jest to sygnał, że pracownik zawsze ‘świeci się na żółto’, taka zasada ograniczonego zaufania. Nadto według statystyk około 20 % takich pracowników i tak w ciągu 12 miesięcy opuszcza firmę

Zdarza się, iż pracodawca, który chciał zatrudnić kandydata podejmie kroki prawne wobec kandydata na podstawie Kodeksu Cywilnego Art. 390. Skutki uchylenia się od zawarcia umowy przedwstępnej

Dz.U.2022.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

§ 1. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.     Dla pracownika to jednak utrata wiarygodności w kilku miejscach, pewna utrata zaufania do niego przez pracodawcę oraz ryzyko, że w przypadku pojawienia się różnych możliwości pracodawca będzie delegował inne osoby. Należy tez pamiętać, że taki numer może przejść tylko raz u danego pracodawcy.

Jak można przeciwdziałać kontrofertom przy rekrutowaniu kandydatów?

     Rekruter czy nowy pracodawca może pewnymi pytaniami badać kandydata i zadawać mu pytania sprawdzające, czy jest szansa, że obecny pracodawca przedstawi mu kontrofertę. Jaką kontrofertę przyjmie od obecnego pracodawcy. Czy przyczyny jego chęci rozwiązania aktualnego stosunku pracy są na tyle duże, że nie możliwości, że kontroferta będzie złożona lub przyjęta.

Rozwiązanie ostateczne to przedstawienie kandydatowi listu intencyjnego oraz umowy przedwstępnej z ewentualnymi karami. Najczęściej chyba pojawia się opcja, oferta z dniem zatrudnienia oraz karą dla obu stron w przypadku, gdy kandydat się nie zgłosi lub pracodawca go nie przyjmie w danym terminie do pracy. Wysokość to często określona kwota lub wartość w stylu 3-6 miesięcznej pensji. Najlepiej podpisać umowę, określić karę i przypomnieć o art. 390. KC.

Spodobał Ci się artykuł???

Piszę blog po godzinach, w wolnym czasie. Możesz postawić mi symboliczną kawę aby wesprzeć moją chęć i wenę twórczą do pisania. Przy dobrej kawie lepiej mi się myśli, co przekłada się na lepsze teksty pisane._Nie wymaga to rejestracji, można blikiem, mega proste. Z góry dziękuję.

2 thoughts on “Kontroferta”

  1. Pingback: Exit Interview - Blogpraca

  2. Pingback: Jak rozmawiać o podwyżce? - Blogpraca

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *