Blogpraca

Wybory 2023

Wybory 2023. Głosujesz na Przyszłość, Ale Co z Twoją Pracą? O Nieuwadze Polityków

Praca i rynek pracy oraz prawa pracowników i pracodawców to temat unikany przez polityków. Zbliżają się wybory. Ruszyła kampania wyborcza. Niestety kampania dla mnie osobiście to festiwal niedojrzałości oraz braku odpowiedzialności. Na wstępie chciałbym, aby każdy kandydat podpisał się notarialnie pod programem swojej partii oraz złożył niejako wadium w kwocie załóżmy 50 000 pln do Sądu, które nie zostanie mu zwrócone, jeśli nie spełni obietnic wyborczych. Dojrzałości i odpowiedzialności powinniśmy uczyć od najwyższego szczebla. Niestety ich brak rządzi naszym życiem oraz rynkiem pracy. Wybory 2023, igrzyska czas zacząć.

Wybory Parlamentarne a Praca: Dlaczego Temat Pozostaje W Cieniu?

Wracając do Pracy. Partie obiecują socjal, co nam dadzą itd., ale nikt nie ma wizji Państwa za 20 lat, nikt nie zapewnia stałego rozwoju w swoim programie. Najważniejsze NIKT NIE ROZWIĄZUJE PROBLEMÓW W SPOSÓB SYSTEMOWY. Ciągle tylko kłótnie kto kradł więcej. Celem każdej partii jest zdobycie i utrzymanie władzy. ZAPAMIĘTAJ TO. Celem partii nie jest stworzenie dobrobytu obywateli, celem jest WŁADZA. Wybory 2023 to zwłaszcza walka o władzę i koryto. Zmiana wymaga kompleksowych rozwiązań, nie jednego zagadnienia, a działania na wielu płaszczyznach. Łatwiej więc politykom jest obiecać, że coś dadzą, niż pogłówkować jak stworzyć lepsze Państwo.

Wybory 2023. Polityk.
Polityk

Prowadzę Agencję Pracy więc co nieco wiem o bolączkach rynku pracy. Mam swoje spostrzeżenia wynikające z moich obserwacji całego zagadnienia z tzw. helicopter view czy jak ktoś woli 360 stopni. Spotykam się z pracownikami, kandydatami na pracowników tymczasowych, specjalistami, managerami, dyrektorami oraz zarządami firm. Co mniej przyjemne także z 3 literowcami typu PIP, ZUS .

Poniżej przedstawiam moje propozycje do poprawy.

Badania medycyny pracy

Medycyna Pracy. Co to jest, jaki to ma sens, kto to wymyślił? Dla mnie osobiście to jedna wielka masakra wymyślona przez posłów lekarzy. Zawsze w sejmie i senacie jest ich kilkudziesięciu (obecnie 29).  Mam wrażenie, że wymyślili oni medycynę pracy, aby obsadzić tam mniej zdolnych kolegów oraz lekarzy w wieku emerytalnym. Koszt badań jest niesamowity. Obecnie zwykłe orzeczenie lekarskie to kwota od 50 do 240 pln. Do tego dochodzą badania specjalistyczne typu laryngolog, okulista, psychotesty etc., które mogą podnieść koszt badania jednej osoby do 600 pln. Wyobraź sobie sytuację, że otwierasz fabrykę i musisz zatrudnić 100 magazynierów…na start będzie około 40 000 złotych na same badania!!! A co, jeśli połowa nie przejdzie okresu próbnego? To za 3 miesiące znowu 20 000 pln. Masakra.

Moje osobiste doświadczenia są złe. Wysyłam ludzi na badania, oni idą, ja płacę, a na koniec nie pojawiają się w pracy…no frustracja straszna i koszt. Wysłaliśmy kiedyś kobietę na badania do pracy w fabryce, praca stojąca i lekarz przepuścił kobietę w 6 miesiącu ciąży…no jakby wysłał mi bombę z odpalonym mechanizmem zapłonowym.

Lekarz medycyny pracy
Lekarz medycyny pracy

Rozwiązanie: tak jak na świecie, brak medycyny pracy. Poprawia to elastyczność zatrudnienia, nie czekasz na badania, nie czekasz na termin lekarza, nie jeździsz do kliniki…idziesz szybko do pracy. Niech pracownik wypełnia oświadczenie o braku przeciwwskazań i ewentualnie w nim wskaże, że ma grupę inwalidzką, cukrzycę lub inne. Jeżeli pracownik skłamie w oświadczeniu i poda dane fałszywe, zatai informacje o stałym leczeniu, o stałym schorzeniu wówczas w przypadku wypadku to on ponosi odpowiedzialność. Nie chodzi, aby go karać, społeczeństwo ma być dojrzałe i odpowiedzialne za swoje decyzje i poczynania, natomiast państwo ma mieć zaufanie do oświadczeń swoich obywateli. Zostawmy tylko badania, w normalnych przychodniach, na stanowiska związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem obywateli: żołnierz, kierowca, policjant, pilot etc. Jasno określoną grupa i tyle.

Płaca minimalna. Wybory 2023 to dobry czas na wyjaśnienia i zmiany.

Zagadnienie, które zawsze wywołuje burzę. Pisałem o płacy minimalnej tutaj. Obecnie jest to po prostu najzwyczajniej decyzja rządu, nie mająca nic wspólnego z rozwojem kraju, rozwojem kompetencji, rozwojem kwalifikacji i tworzeniem dobrego rynku pracy, atrakcyjnego dla Polaków i cudzoziemców. Powinna być określona kwota bazowa, dajmy 4000 brutto i od niej cała reszta rozróżnień wskaźnikowych. Każdy zapewniony ustawowo, czyli wiele płac minimalnych.  

Moja propozycja to:

– płaca minimalna za zwykłe prace nie wymagające kwalifikacji oraz wielkich kompetencji, praca tzw. łatwo zastępowalna,

– płaca minimalna plus 20%, za stanowiska wymagające pewnych kwalifikacji uzyskanych na podstawie edukacji w szkołach zawodowych i technikach –  ślusarz, elektryk, mechanik, piekarz, operator maszyn, krawcowa etc. Na start 4800 brutto.

– praca minimalna plus 50 %, za stanowiska określone jako praca ciężka oraz w dłuższej skali mogąca generować choroby zawodowe. Ślusarz, spawacz, kominiarz etc. 6000 na start.

– pensja minimalna x 4 – wynagrodzenie poselskie. Nie może być tak, że posłowie wyprzedzając inflację, którą sami stworzyli dają sobie nagle podwyżkę o 60%!! Niech ich wynagrodzenie ustawowo będzie zależne od dobrobytu całego społeczeństwa.

Dlaczego płaca minimalna powinna być inna?

Daje to wiele, przede wszystkim może wpływać na decyzje młodych osób odnośnie do wyboru kariery, edukacji itd. Może wpłynąć na łatanie luk na rynku pracy, obecnie brakuje nam wykwalifikowanych pracowników technicznych. Druga rzecz, pracownik będzie wybierał firmę, która nie stosuje szemranych zabiegów i zatrudnia wszystkich jako pracowników produkcji na najniższej krajowej, a reszta pod stołem. Człowiek będzie miał poczucie, że edukacja coś daje.

Dodatek nocny, nadgodziny, praca w niedziele

To jest dla mnie najzwyczajniej skandal. Dodatek nocny w kwocie 20% liczony od najniższej krajowej!! Człowiek zaburza swój dobowy rytm snu i życia, co ma zły wpływ na zdrowie za 4,28 pln. Tak tyle to wynosi. 3600 czyli najniższa dzielona na nominał 168 godzin w miesiącu (21 dni roboczych) daje stawkę godzinową 21,42 pln brutto. Dodatek za prace nocną to 20% czyli 4,28 ! 

Praca nocna

Dodatek nocny powinien wynosić 50 % stawki bazowej pracownika na umowie o pracę. Jeżeli ktoś ma 6000 to niech ma 20 % od tego, a nie 20% od najniższej krajowej. 

Druga rzecz, czyli weekendy. Niech każda praca w weekendy będzie ze stawką weekendową, która będzie jak stawka nocna dla danego pracownika. Niedziela – dodatek 100%. Nieważne jaki jest system w zakładzie. Nawet gdy jest 3 zmiany, 4 brygady z jednym weekendem wolnym w miesiącu. Nieważne czy to sklep czy restauracja – ma być wyższa stawka.

Dlaczego taka propozycja?

Rekrutuję pracowników do różnych firm. Jeżeli mam oferty. Najniższa krajowa 1 zmiana, druga oferta to 2 zmiany, 3 oferta to 3 zmiany, natomiast 4 to 3 zmiany i 4 brygady to co wybierze kandydat? Który zakłada będzie miał największe problemy kadrowe? 

Poniżej przedstawiam tabelkę, jak by to wyglądało w takim systemie. Różnica jest znaczna, około 30 % na różnych systemach pracy. Pracownik mógłby decydować, co woli pod względem wynagrodzenia. Oferty byłyby zróżnicowane finansowo, zatem pracodawcy mogliby łatwiej znaleźć pracowników do swoich firm. Przykład pokazuje tylko 1 tydzień na nockach oraz w ofercie czwartej dodatkowo 2 weekendy w pracy w miesiącu. Wiadomo jest różnie, ale to tylko przykład. W skrajnym przypadku 3 weekendy i 2 tygodnie nocek i wychodzi jeszcze bardziej atrakcyjna kwota wynagrodzenia. 

Dodatkowo, taki wysoki koszt zatrudnienia pracowników w weekendy i niedziele sprawi, że wiele firm mocno się zastanowi, czy moja placówka, sklep, ‘czytelnia’, ‘punkt odbioru przesyłek’ i inne wymysły musi być otwarta w niedzielę. Ludzie nie będą nagminnie wykorzystywani, a system sam się wyklaruje. Pracownik będzie miał także odczucie, że gdy chce podreperować budżet to warto mu iść pracować w weekendy lub zmienić pracodawcę, na takiego, który oferuje pracę w weekendy.

 stawka bazowanocna plus weekendniedzielailość godzin – zwykłeilość godzin noc lub sobotaniedzielasuma zwykłe PLNsuma noc i sobota PLNsuma niedziela PLNsuma miesiąc PLN
121,4232,1342,84168  3598,56  3598,6
221,4232,1342,84168  3598,56  3598,6
321,4232,1342,8412840 2741,761285,2 4027
421,4232,1342,849656162056,321799,3685,444541
opracowanie własne

Sprawdzanie pracowników. e-Pracownik – nowa appka dla pracodawców.

Appka dla pracodawców w systemie Płatnik w ZUS. Wiem, wiem, zaraz będzie larum…pewnie największe na grupie typu Beka z szefów, ale system jest obecnie zły i niesprawiedliwy i jakoś trzeba to zmienić. Co to miałoby być? System, w którym każdy pracownik byłby wpisywany, zawsze jak następuje rejestracja i wyrejestrowanie w ZUS oraz przyczyna ustania stosunku pracy. Nadto byłoby tam świadectwo pracy każdego człowieka. Pracodawca przed podpisaniem umowy z kandydatem na pracownika dostawałby zgodę pisemną pracownika na podgląd tej osoby w systemie. Jakieś oczywiście zabezpieczenia itd. muszą być, jakiś SMS, PESEL kandydata, cokolwiek. 

Obecnie kandydat:

– może bezprawnie, anonimowo i bezkarnie oczerniać pracodawcę na portalach internetowych typu jeden na literkę G.., 

– wpisuje w CV luki lub pisze prace dorywcze lub na czarno i nie można tego sprawdzić,

– daje pracodawcy jakie chce Świadectwo pracy,

– naciąga pracodawcę na badania medycyny pracy.

Chciałbym, aby Pracodawca dostał narzędzia ochronne. Zdarzają mi się kandydaci, którzy mają w CV lukę roczną. Na rozmowie mówią, że albo nie znaleźli pracy, albo byli za granicą albo pracowali na czarno. Prawda czasami jest taka, że pracował w 8 miejscach w ciągu tego roku, ma 8 świadectw pracy, 8 razy ktoś zapłacił za niego za badania, a on sam nie nadaje się nawet do obserwacji trawy czy rośnie. Pracodawca nie ma, jak go sprawdzić. Kandydat bezkarnie podał co chciał w CV, nie podpisał zgody RODO na kontakt z poprzednią firmą, nie dostarczył ani jednego świadectwa pracy z tego okresu…krótko mówiąc naciągnie kolejnego pracodawcę na koszty. Powiedzcie mi jak taki pracodawca, na jakiej podstawie ma dawać na start nowym pracownikom dobre wynagrodzenie. Brak transparentności szkodzi pracodawcom, ale też i pracownikom. Zasady muszą być równe dla wszystkich, sprawiedliwe i transparentne. 

Papierologia.

Papierologia

Patrz punkt wyżej. Zamiast wypisywać wszelkie dokumenty do teczki osobowej można by to najzwyczajniej zaciągać z systemu e-pracownik. Papier, czas, wpisywanie odczytywanie, magazynowanie itd. Można tego uniknąć. Cyfryzacja.

Wybory 2023. Zasiłki, dotacje i inne. Sprawa nazwijmy to bliska.

Sprawa nazwijmy to bliska, ale nie bezpośrednia. Powinna być pełna likwidacja wielu zasiłków i zamiast tego powinny być odliczenia od podatku. W wyniku nadmiernych świadczeń socjalnych człowiek na zasiłkach czasami żyje lepiej niż pracujący. Mamy takie abstrakcje, że głowa dymi. Przykład: Czyste powietrze. Pełne dofinansowanie za termomodernizację budynku dla rodziny z dochodem na jedna osobę mniejszym niż 1050 pln. Byłem w WFOŚ i widziałem, jak kobieta podpisywała umowę dotacyjną na zwrot 75000 pln za termomodernizację i przedstawiła na to faktury, że już wydała i ukończyła inwestycję. No jak to możliwe? Kpina z systemu, system dla krętaczy, a nie dla uczciwych ludzi. Powinien być zwrot z PIT i tyle.

Inna opcja nie róbmy multipsportów, pozwólmy odliczać od zdrowotnej wydatki na sport. Kupiłeś rower, masz domową siłownię, chodzisz na basen to dbasz o zdrowie, mniej chodzisz do lekarza, będziesz lepiej żył, nie będziesz kosztem dla systemu odlicz koszty na swoje zdrowie i kondycję od składki zdrowotnej. Obecnie płacisz miesięcznie 9%. Przy pensji 3600 to 324, przy pensji 20000 to 1800, gdy jesteś na zasiłku, bezrobotnym, pracujesz na czarno nic….ale lekarz i karetka będzie ta sama, ta sama kolejka na NFZ, ta sama jakość służby zdrowia. System solidarnościowy jest niesprawiedliwy społecznie. Pomoc minimalna tak, ale nie wsparcie totalne. Niech Państwo nagradza pracujących płatników, niech Państwo nagradza tych co dbają o zdrowie…to się zwraca i jest lepsze całościowo dla wszystkich obywateli.

Emerytura

Emerytura i Wybory 2023.
Emerytura i Wybory 2023.

Niech będzie emerytura kapitałowa, koniec z systemem solidarnościowym i abstrakcjami dla budżetówki. Czy Prokurator w wieku 45-55 lat powinien mieć emeryturę 14000 – 20000pln?

Niech każdy robi na siebie. Niech emerytura, lepsze zarobki będą motywem do rozwoju i pracy. Niech dodatkowo będzie kapitał w całości dziedziczony przez spadkobierców. Ile odłożyłeś tyle dostajesz. Denerwuje mnie praca na innych oraz to, że rząd ‘handluje’ emeryturami podczas wyborów.

Inne rozwiązanie to emerytura obywatelska.

Niech każdy, ale to każdy, prezes i sprzątaczka mają taką samą emeryturę, dajmy na to 1500 pln. ALE niech nie będzie składek emerytalnych na ZUS. Jeżeli ktoś chce więcej. Niech sobie sam odkłada, jeżeli pracuje w dobrej firmie to firma utworzy sama własny fundusz emerytalny jako benefit. ZUS to nie pieniądze to tylko zapis księgowy zobowiązania fikcyjnego Państwa wobec obywatela, zależny od PKB w danym momencie oraz waloryzowany przez rząd jak mu się podoba. Musi być w tym zagadnieniu jakaś jasna jasność.

Tyle mamy wolności, ile niezależności. A to zależy od przewidywalności systemu i przyszłości.

Wiem, że tematy powyżej są trudne, ciężkie, czasami wyglądają abstrakcyjne, ale bez zmian w tych zagadnieniach nie zmienimy mentalności naszego społeczeństwa. Mamy kraj dla wyzyskujących system, a nie kraj dla ludzi uczciwych, którzy chcą normalnie żyć. Od samej góry widzimy niedojrzałość oraz kompletny brak odpowiedzialności za cokolwiek. Brak transparentnych zasad sprawia, że zawsze będziemy niewolnikami polityków. Polityk nagle wprowadzi nową najniższą krajową, nową niższą lub wyższą emeryturę, nowy socjal aby kupić wyborców. Gdy pracujemy na siebie jesteśmy bardziej niezależni. Gdy mamy jasne zasady, czujemy się bezpieczni, gdy sami tworzymy swój los jesteśmy bardziej odpowiedzialni.

Tyle mamy wolności, ile niezależności. Życzę nam dobrych polityków, braku populizmu i lepszej rzeczywistości po wyborach, ktokolwiek je wygra. Idź na Wybory 2023. Zmieniaj swój los.

Napisz w komentarzach co Ty dodałbyś/dodałabyś do zmian w rynku pracy lub skomentuj moje propozycje.

Postaw kawę autorowi

Hej, piszę blog po godzinach, w wolnym czasie. Możesz postawić mi symboliczną kawę aby wesprzeć moją chęć i wenę twórczą do pisania. Przy dobrej kawie lepiej mi się myśli, co przekłada się na lepsze teksty pisane. Nie wymaga to rejestracji, można blikiem, mega proste. Z góry dziękuję.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *