Blogpraca

B2B czy umowa o prace

B2B czy umowa o pracę

B2B czy umowa o pracę?

Business to business czyli umowa współpracy, czy umowa o pracę?? Co lepsze i czym się kierować przy wyborze?? Nie jest to prosty temat i ciągle zmieniają się albo regulacje prawne, albo regulacje fiskalne.

Zasadnicze różnice pomiędzy B2B i umową o pracę

Umowa o pracę jest uregulowana w Kodeksie pracy, natomiast umowa B2B podlega pod Kodeks cywilny. 

W przypadku umowy o współpracę należy założyć firmę, JDG – jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Osoba prowadząca działalność odpowiada samodzielnie za prowadzenie księgowości oraz odprowadzanie składek na ZUS oraz podatku dochodowego i VAT lub CIT zależnie od formy działalności. 

Osoba prowadząca działalność, a świadcząca usługi dla jakiejś firmy odpowiada swoim majątkiem lub majątkiem spółki lub kwotami określonymi w kontrakcie za szkody wyrządzone klientowi. Można się oczywiście zabezpieczyć i skorzystać z usług brokera i dobrać odpowiednie ubezpieczenie na taką ewentualność, ale to także wpływa na nasz zarobek, czyli kwotę netto wynagrodzenia po odjęciu wszelkich składek i podatków.

Zalety B2B.

Główną zaletą jest elastyczność oraz możliwość współpracy z wieloma podmiotami, chociaż zbliżające się zmiany w Kodeksie Pracy wprowadzają takie możliwości również dla pracowników. Więcej o zmianach tutaj.

W przypadku dużych zarobków, wchodzących w drugi próg podatkowy można wybrać podatek liniowy równy 19%.  Osoba na B2B może brać leasingi na samochody i narzędzia, może je wliczać w koszty i obniżać podstawę opodatkowania. Nie musi świadczyć usług w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. Obrotne osoby potrafią znaleźć dotacje, które mogą wesprzeć ich działalność.

Można wykorzystywać inne firmy jako podwykonawców lub można zatrudniać własnych pracowników, do wykonania usługi.

Wady współpracy na B2B.

Obostrzenia przy przechodzeniu na współpracę w formie B2B  z obecnym pracodawcą. Należy pamiętać, że nie można wybrać podatku liniowego przechodząc na B2B u obecnego pracodawcy. Wówczas też nie ma ulgi na start ani małego ZUS. Ogólnie wtedy sprawa jest podejrzana i jakiś urząd może podważyć taką współpracę i uznać ją za stosunek pracy. Kary nie są miłe, a nadto urząd może nakazać uregulowanie składek i podatków do kwot jakie obowiązywałyby, gdyby nadal to był stosunek pracy.

Wspomniane wyżej obowiązki podatkowo – skarbową ciążą na prowadzącym działalność, a nie jak dotychczas na pracodawcy. 

Współpraca B2B to rezygnacja z przywilejów z Kodeksu Pracy:

– urlopy wypoczynkowe,

– urlopy tacierzyńskie, macierzyńskie itd.,

– brak możliwości skorzystania z funduszu socjalnego firmy,

– odpowiedzialność cywilna za szkody,

– wysokość wynagrodzenia lub chorobowego liczona jest znacznie mniej korzystnie niż w przypadku umowy o pracę, w B2B to wartość liczona od składek, które zazwyczaj są minimalne, natomiast w przypadku UoP to 80% wynagrodzenia brutto, a czasami nawet 100%. Wysłanie na kwarantannę z powodu dajmy to Covida, może stworzyć pewien problem w finansach,

– Nowy Ład wprowadził utrudnienia w odliczaniu aut do celów prywatnych,

– brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej,

– inne formy rozwiązania współpracy,

– w przypadku problemów finansowych kontrahenta faktura za usługi jest znacznie dalej w płatnościach niż wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę,

– nie można skorzystać z odpraw czy pieniędzy z tytułu gwarantowanych świadczeń pracowniczych,

– samemu odpowiada się za swoje licencje i uprawnienia.

Kiedy się opłaca B2B

Kiedy umowa B2B się opłaca??
Kiedy umowa B2B się opłaca

Gdy idzie się do nowego pracodawcy to po pierwsze. Wtedy jest możliwość skorzystania z ulg, małego ZUS oraz liniowego podatku.

Gdy zarobki przekraczają kwoty z sakli podatkowej i wchodzi się w drugi próg podatkowy, ale to też od pewnej kwoty. Według mnie przechodzenie na działalność przy zarobkach poniżej 12000 miesięcznie brutto na umowie o pracę nie ma wielkiego sensu finansowego. Oszczędności znaczne pojawiają się dopiero przy wyższych kwotach.

B2B czy umowa o pracę : podsumowanie

Lubisz elastyczność i zarabiasz znacznie powyżej 12000 brutto, oraz masz możliwość zarabiania z wielu źródeł to umowa o współpracy B2B będzie lepszą formą niż umowa o pracę. 

Hej, piszę blog po godzinach, w wolnym czasie. Możesz postawić mi symboliczną kawę aby wesprzeć moją chęć i wenę twórczą do pisania. Przy dobrej kawie lepiej mi się myśli, co przekłada się na lepsze teksty pisane. Nie wymaga to rejestracji, można blikiem, mega proste. Z góry dziękuję.

1 thought on “B2B czy umowa o pracę”

  1. Pingback: Zmęczenie w dobie współczesnej – czy można odzyskać równowagę? - Blogpraca

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *